Duże możliwości internetu

Internet może stać się narzędziem dla biznesu, może być też po prostu rozbudowaną i doskonale wyposażoną platformą wymiany informacji. Dzięki internetowi łatwiej się porozumieć, przestają mieć znaczenie odległości, a nowoczesne urządzenia mobilne gwarantują wygodne i niezawodne połączenie – nie tylko głosowe – z dowolnym miejscem na świecie. W biznesie jest o tyle łatwiej, że startuje się już od pewnego punktu wyjścia, więc często ma się rozbudowane zaplecze techniczne, nowoczesne urządzenia, które pozwalają swobodnie się porozumiewać, itd.

Modele relacji

Powiązania w biznesie zależą od tego, jaki model relacji przyjmiemy. Dla przykładu, w dzisiejszych czasach z powodzeniem funkcjonuje coś, co określamy pracą zdalną – dla niektórych to pojęcie jest synonimiczne z freelancingiem. Internet umożliwia każde z działań podejmowanych przez pracodawcę i pracownika (pracowników). Wysyłanie wiadomości, przekazywanie postępów prac, wypłaty – wszystko odbywa się zdalnie. A to tylko przykład modelu, który nie byłby możliwy na taką skalę bez istnienia internetu.

Nowy wymiar usług

Dzięki wykorzystaniu internetu w biznesie łatwiejsze jest świadczenie usług oraz informowanie o takiej możliwości. Często firmy działające dotychczasowo w formie stacjonarnej kierują część swojej oferty do klientów docierających do nich poprzez stronę internetową. Łatwiej jest w ten sposób przekazać wiedzę lub stworzyć pewną bazę danych, z której skorzystają wszyscy zainteresowani. Usługi są tradycyjne, realizowane na gruncie rzeczywistym, ale także funkcjonujące w przestrzeni wirtualnej.

Prowadzenie biznesu w Polsce

Swoją firmę możesz prowadzić w jednym lub wielu stałych miejscach, na przykład w punkcie usługowym, w biurze, w tym w biurze wirtualnym lub coworkingowym, we własnym mieszkaniu albo bez stałego adresu czy mobilnie, na przykład jeżeli wykonujesz usługi u klienta. Masz w tym zakresie pełną dowolność.

► Co załatwisz zakładając firmę online na Biznes.gov.pl

  • zgłosisz adres do doręczeń, czyli miejsce, w którym będziesz odbierać korespondencję dotyczącą twojej działalności gospodarczej
  • zgłosisz adres stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli prowadzisz działalność w stałym miejscu
  • zgłosisz dodatkowe stałe miejsca, w których działasz, jeżeli poza stałym miejscem prowadzisz na przykład filie, odziały, magazyny czy punkty przyjmowania zleceń.

Pamiętaj! Możesz wybrać opcję „brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej”, jeżeli nie prowadzisz działalności w stałym miejscu.

Ważne! Musisz posiadać tytuł prawny do każdej nieruchomości, której adres zgłaszasz do CEIDG. Tytułem prawnym do nieruchomości może być:

  • prawo własności (współwłasności) nieruchomości lub lokalu mieszkalnego
  • prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
  • dzierżawa
  • najem
  • użyczenie.

Jak zgodnie z przepisami definiowana jest jednoosobowa działalność gospodarcza? Szukając odpowiedniej definicji należy zajrzeć do kilku aktów prawnych, m.in. ustawy o podatku dochodowym, ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz Ordynacji podatkowej. Zapisy jakie się w nich znajdują są w pewnej mierze do siebie podobne.

Zgodnie z nimi działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie wynikają m.in. z umowy o pracę, o dzieło, zlecenia, najmu czy sprzedaży praw autorskich.

Szczególnie wiele problemów przysparza określenie momentu, kiedy działalność zaczyna być ciągła i zorganizowana. Za ciągłość uznaje się nieprzypadkowe, regularne (a nie jednorazowe lub incydentalne) działania.

Z kolei działalność zorganizowana wiąże się z wykonywaniem szeregu następujących po sobie i powiązanych czynności, które mają na celu osiągnięcia zysku. Istotny jest tu fakt, że działalność wcale nie musi przynosić dochodu – decydujące może być, że jest tylko prowadzona w tym celu.

Możesz prowadzić firmę jednoosobową samodzielnie, jeśli jesteś osobą pełnoletnią, bo tylko wtedy ponosisz pełną odpowiedzialność za swoje działania i masz pełną zdolność do podejmowania decyzji.

Osoby niepełnoletnie, które chcą prowadzić własny biznes, w wielu sytuacjach będą musiały korzystać z pomocy swoich ustawowych przedstawicieli. Najczęściej będą to rodzice.

Żeby założyć firmę jednoosobową, nie musisz być obywatelem lub obywatelką Polski.

Obywatele:

  • państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele polscy.
  • państw spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Polski na takich samych zasadach jak obywatele polscy, - jeżeli mają w Polsce, na przykład zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej czy zezwolenie na pobyt czasowy, wydane w określonym celu, na przykład w związku ze studiami.

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *